Dymisja rządu PO i szczyt UE na Malcie

000A
12576163_500365366790782_1029289789_nZgodnie z konstytucją RP premier ustępującego rządu podaje go do dymisji na pierwszym posiedzeniu nowego parlamentu, którego termin wskazuje prezydent. Andrzej Duda wyznaczył go na dzień 12 listopada 2015 r. W tym samym czasie na Malcie miał się odbyć planowany znacznie wcześniej szczyt Unii Europejskiej dotyczący kryzysu migracyjnego. Wywołało to liczne komentarze i spekulacje co do intencji prezydenta, który sugerował, że odchodząca pani premier może złożyć dymisję na piśmie i polecieć na Maltę. W ten sposób komplikował on sytuację Ewy Kopacz jako liderki Platformy Obywatelskiej. Na pierwszym posiedzeniu sejmu odbywają się bowiem również wybory szefów klubów poselskich, w których siłą rzeczy nie mogłaby ona uczestniczyć, a tym samym jej dalsze przywództwo w partii stanęłoby pod dużym znakiem zapytania.

Ewa Kopacz poprosiła z kolei Andrzeja Dudę, by to on wyjątkowo reprezentował Polskę na szczycie UE. W tej inicjatywie dopatrywano się próby postawienia w kłopotliwej sytuacji zarówno prezydenta, jak i PiS, którzy znani z niechętnej postawy wobec przyjmowania w Polsce uchodźców, musieliby na forum międzynarodowym zająć jasne stanowisko w tej sprawie. Próbowano również sugerować prezydentowi przesunięcie daty pierwszego posiedzenia sejmu albo chociaż zmianę godziny jego rozpoczęcia na wcześniejszą, tak by pani premier po złożeniu dymisji zdążyła jeszcze polecieć na Maltę.

004AAndrzej Duda nie zmienił jednak swej decyzji i ostatecznie polska delegacja nie uczestniczyła w szczycie europejskim, a nasze stanowisko na Malcie miał zaprezentować premier Czech Bohuslav Sobotka. Ten ostatni fakt był również komentowany. Czechy bowiem stereotypowo nie są u nas postrzegane jako poważny gracz polityczny, z którego zdaniem liczą się inne państwa. Są one raczej znane jako producent sympatycznych, aczkolwiek dość osobliwych filmów w rodzaju Żwirka i Muchomorka, Krecika czy Arabelli.

z19180771Q,Pierwsze-posiedzenie-Sejmu

dymisje-prosze-zlozyc-na_147146927.jpg

pic.jpg00404B004C

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s