Najgorszy sort Polaków

Historia najgorszego sortu Polaków zaczyna się 11 grudnia 2015 r., kiedy to prezes PiS udziela wywiadu Telewizji Republika. Na pytanie dziennikarki o ataki na rząd i prezydenta Jarosław Kaczyński odpowiada m.in.:

W Polsce jest taka fatalna tradycja zdrady narodowej. I to jest właśnie nawiązywanie do tego. To jest jakby w genach niektórych ludzi, tego najgorszego sortu Polaków. No i ten najgorszy sort właśnie w tej chwili jest niesłychanie aktywny, bo czuje się zagrożony. Bo proszę zwrócić uwagę, że wojna, później komunizm, później transformacja przeprowadzona tak, jak ją przeprowadzono, to właśnie ten typ ludzi promowała, dawała mu wielkie szanse i on dzisiaj boi się, że te czasy się zmienią.

l_1462910e530a639Najgorszy_sort_PolakSprawa staje się głośna kilka dni później. Istotne znaczenie ma tu również wypowiedź Kaczyńskiego podczas Marszu Wolniści i Solidarności (13. 12. 2015 r.). Przemawiając pod siedzibą Trybunału Konstytucyjnego, niepochlebnie ocenił on uczestników wcześniejszego marszu organizowanego przez Komitet Obrony Demokracji:

Są tacy, też byli tutaj wczoraj, którzy mówią, bronimy demokracji. Szanowni państwo, jest jak w 2006 i 2007 roku. Opozycja działa bez żadnych ograniczeń. Atakuje rząd. Obraża, obraża prezydenta, jak choćby wczoraj. To nie są ludzie, którzy mają sprawne głowy. To nie są ludzie, którzy sprawnie myślą.

Najgorszy sort Polaków jest ciekawy z kilku powodów. Po pierwsze, stanowi on przykład memu transmedialnego, którego życie toczy się równolegle w internecie i poza nim. Ten drugi obieg wydaje się nawet bardziej dynamiczny niż ten pierwszy. Obraźliwe określenie Kaczyńskiego zastaje przechwycone przez przeciwników PiS, którzy wykorzystują je w różnych sytuacjach (zwłaszcza w czasie kolejnych marszów protestacyjnych) jako swoisty znak rozpoznawczy. Jego pierwotne znaczenie ulega przy tym odwróceniu: najgorszy sort Polaków to ludzie opowiadający się za demokratycznymi wartościami, przeciwnicy rządów autorytarnych. W szerszej perspektywie fraza zaczyna funkcjonować także jako zjadliwa ironia wskazująca na paranoiczny sposób myślenia obecnej władzy.

014Twórcy memów internetowych w przewrotny sposób tropią różnego rodzaju paradoksy związane z wypowiedziami prezesa PiS. Porównują uczestników marszu KOD z uczestnikami Marszu Niepodległości, wskazują na historyczne analogie do innych „zdrajców narodowych” oraz do wypowiedzi Bieruta, Gomułki i Jaruzelskiego, którzy również nie przebierali w słowach, walcząc z opozycyjnymi ruchami demokratycznymi. Najciekawszy jest tu jednak wątek związany z prezydentem Andrzejem Dudą, który 28 sierpnia 2015 r. w czasie spotkania z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem powiedział że: „Polska nie jest dziś krajem, o którym można by powiedzieć, że jest państwem sprawiedliwym, w którym obywatele traktowani są równo”. Wypowiedź ta została oczywiście przypomniana w kontekście stwierdzeń Kaczyńskiego o „tradycji zdrady narodowej” oraz „donoszeniu na Polskę”, które odnosiły się do planowanej w Parlamencie Europejskim debaty o stanie demokracji w Polsce.

014C

Mem najgorszy sort Polaków jest ciekawy również z tego powodu, że uległ on błyskawicznej komercjalizacji. Sama komercjalizacja memów, polegająca najczęściej na produkcji i sprzedaży różnych gadżetów, nie jest czymś wyjątkowym. Tutaj jednak zaskakujące było tempo tego procesu. najgorszy-sort-polakow-torba-bawelnianaProducenci koszulek, toreb, kubków itp. akcesoriów, wyczuwając koniunkturę, postanowili nie przegapić biznesowej okazji i w ekspresowym tempie zaoferowali szeroką gamę produktów z interesującym nas napisem. Podobnie jak w innych tego typu przypadkach komercjalizacja memu wywołała załamanie się jego subwersywnego potencjału, a tym samym w zasadzie doprowadziła do jego szybkiej śmierci w obiegu internetowym. Przeciwnicy PiS nie musieli jednak długo czekać na kolejne świeże tematy do produkcji politycznych memów.

808351b65dab356215b691c4bb8d0a90

014E

12366389_514086732103117_9198952520032916606_n

Kaczynski_560652594_filtr_int

CWLfUoeWIAA0v8Q

link_YZ9IW9mFiBcM4rhsAqaixCDKlk1WgmcN,w300h223

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s